Η µάγισσα Φρικαντέλα µισεί αφάνταστα όλα τα καλά. Δε χορεύει καλαµατιανό. Χορεύει µόνο κακαµατιανό. Δεν τρώει ποτέ της καλαµαράκια. Τρώει µόνο κακαµαράκια. Δεν πίνει πορτοκαλάδα, µόνο πορτοκακάδα. Αλλά, πάνω απ’ όλα, µισεί τα κάλαντα. Όταν, λοιπόν, παραµονές πρωτοχρονιάς ακούει τα παιδιά της γειτονιάς να τραγουδάνε τα κάλαντα, γίνεται έξω φρενών, τους κλέβει τις φωνές τους και τις φυλακίζει σε µπαλόνια. Η απολαυστική περιπέτεια συνεχίζεται στους χιονισµένους δρόµους της πόλης και στο κάστρο της µάγισσας, στα µαγικά δωµάτια του οποίου, τα παιδιά µε επικεφαλής τον τετραπέρατο Σεβαστιανό Μπισµπικούκη αναζητούν τα µπαλόνια µε τις κλεµµένες φωνές τους.
Αφήγηση του υπέροχου πρωτοχρονιάτικου παραμυθιού του Ευγένιου Τριβιζά “Η μάγισσα Φρικαντέλα”
Διαβασμένο απ’ την ομάδα τρεις κι ο κούκος. Τα δικαιώματα του βιβλίου ανήκουν στο συγγραφέα.
Στη συνέχεια, μπορείτε να ακούσετε κι εσείς και να τραγουδήσετε τα κάλαντα που είπαμε στην τάξη μας!
Παραδοσιακά Κάλαντα Πελοποννήσου
https://www.youtube.com/watch?v=ua9T6erYBqw
Χριστουγεννιάτικα κάλαντα Ηπείρου
Παραδοσιακά κάλαντα Θράκης
Παραδοσιακά κάλαντα Ικαρίας
Χριστουγεννιάτικα Κάλαντα Κέρκυρας
Κάλαντα Μυτιλήνης – Καππαδοκίας
“Να τα πούμε;” ελληνικά χριστουγεννιάτικα & πρωτοχρονιά…