# Ο εθισμός είναι μια προσπάθεια ρύθμισης ενός νευρικού συστήματος που έχει κολλήσει σε χρόνια πάλη ή φυγή.
# Είναι μια μορφή αυτο-κατάχρησης. Όταν είμαστε κακοποιημένοι ή συναισθηματικά παραμελημένοι ως παιδιά, μπορούμε να γίνουμε θύτες του εαυτού μας. Είναι το μόνο που ξέρουμε. Ο εγκέφαλός μας επιδιώκει να επαναλάβει το οικείο.
# Ο εθισμός είναι μια προσπάθεια να φιμωθούν οι «σκοτεινές» σκέψεις που παίζουν και ξαναπαίζουν (σαν σπασμένος δίσκος) τη φωνή του επικριτικού γονέα.
# Ο εθισμός αναγκάζει ένα άτομο να συμμετάσχει σε συμπεριφορές που βασίζονται στην επιβίωση που διαφορετικά δεν θα έκαναν, όπως: εξαπάτηση, κακοποίηση, κλοπή ή προδοσία.
Ο εθισμός είναι ένας αργός πνευματικός θάνατος που κανένας άνθρωπος δεν επιλέγει συνειδητά.
………………………………
via web
Poster: @upbility
![](https://i0.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2022/09/ethismoi.jpg?resize=543%2C768&ssl=1)