Τελειώνουμε σήμερα την 6η ενότητα της γλώσσας της α δημοτικού, ολοκληρώνοντας πλέον όλους τους συνδυασμούς γραμμάτων που συναντώνται στη γλώσσα μας. Μαθαίνουμε τον συνδυασμό -αυ.
Το κυκλοθυμικό -αυ όπως και το φιλαράκι του το -ευ όλο η διάθεσή του αλλάζει. Πότε βρυχάται σαν δεινόσαυρος και ακούγεται αβ και πότε είναι ήρεμο και βγάζει απαλή φωνή σαν τους παφλασμούς των κυμάτων και τότε η φωνή του είναι αφ.