Με αφορμή τη γιορτή του πατέρα, σήμερα σας αναρτώ το υπέροχο και συγκινητικό τραγούδι “Εκεί που σμίγει η αγάπη”, σε στίχους Γιάννη Ρίτσου, το οποίο μελοποιήθηκε από τον Χρήστο Λεοντή.
Παντελής Θεοχαρίδης -Εκεί που σμίγει η αγάπη (Πρωινό άστρο)- Λεοντής-Ρίτσος
Πού γύριζες, κοριτσάκι, πριν έρθεις;
Εκεί που σμίγει η αγάπη της μητέρας
και του πατέρα,
εκεί που σμίγει η αγάπη των ανθρώπων
είναι η πατρίδα σου.
Μα πού γύριζες, κοριτσάκι, πριν έρθεις;
Η δροσιά τ’ ουρανού στο μέτωπό σου,
οι αντιφεγγιές της θάλασσας στα μάτια σου.
Περπάτησες βαθιά βαθιά στα φύκια
περπάτησες ψηλά ψηλά στα σύννεφα..
Mα πού γύριζες, κοριτσάκι, πριν έρθεις;
Παίζουν οι μουσικοί: Μάνος Αβαράκης (φυσαρμόνικα) Μανώλης Ανδρουλιδάκης (κιθάρες, μαντολίνο) Νεοκλής Νεοφυτίδης (πιάνο) Χάρης Μέρμηγκας (κόντρα μπάσο) Νίκος Παπαναστασίου (ακορντεόν) Ενορχήστρωση: Χρήστος Λεοντής Ηχοληψία – Μίξη: Άγγελος Παπαλυμπέρης Mastering: Πέτρος Σιακαβέλλας
Διαβάσετε στη συνέχεια το “Πρωινό Άστρο”, το ποίημα που έγραψε ο Γιάννης Ρίτσος για το κοριτσάκι του, όταν έγινε πατέρας. Είναι το ποίημα της πατρικής στοργής και της λυρικής φαντασίας.
Η όμορφη κάρτα του Θωμά για τη γιορτή του πατέρα!
![](https://i0.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2023/06/karta-giorti-patera.jpg?resize=375%2C543&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2023/06/karta-giorti-patera-1.jpg?resize=348%2C555&ssl=1)