Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 στο πλαίσιο της “Ολυμπιακής Εβδομάδας στα σχολεία” πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο.
![](https://i0.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2024/04/unnamed.jpg?resize=1024%2C575&ssl=1)
Είχαμε την ευκαιρία να συναντηθούμε, να γνωριστούμε και να περάσουμε όμορφες στιγμές μαζί με τους μαθητές του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αχαΐας (Ειδικό Σχολείο Β/θμιας) και του 20ου Γυμνασίου Πατρών αθλούμενοι στα παραολυμπιακά αθλήματα.
![](https://i1.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2024/04/olympismos.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2024/04/olympismos-2-2.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2024/04/olympismos-1-1.jpg?ssl=1)
Ο κος. Κοτοπούλης, γυμναστής στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ Αχαΐας οργάνωσε μία ωραία εκδήλωση όπου οι μαθητές/τριες, με την καθοδήγηση των γυμναστών έμαθαν πως παίζονται πολλά παραολυμπιακά αθλήματα όπως:
- γκόλμπολ(goalball), ομαδικό άθλημα, σχεδιασμένο για τυφλούς αθλητές,
- καλαθοσφαίριση με αμαξίδιο,
- βόλεϊ καθήμενων,
- τρέξιμο τυφλών με βοηθό
- ping pong
![](https://i1.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2024/04/IMG_0767-768x842-1.jpeg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2024/04/IMG_0769-768x576-1.jpeg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2024/04/olympismos-3.jpg?ssl=1)
Η δράση συμπερίληψης ήταν πολύ σημαντική για τους μαθητές/τριες, γιατί έμαθαν βιωματικά πως ένα άτομο με αναπηρία αντιμετωπίζει την σωματική του έλλειψη και φέρνει σε πέρας οποιοδήποτε έργο. Τέλος, έκαναν πράξεις αγάπης στους συνανθρώπους τους!
![](https://i0.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2024/04/IMG_0768-768x576-1.jpeg?resize=768%2C576&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2024/04/olympismos-5.jpg?resize=673%2C518&ssl=1)