Προχωράμε με μεγάλη ορμή στην 3η ενότητα της Γλώσσας της Α δημοτικού με τίτλο “Μία παράσταση στην πλατεία”! Αρχίζουμε με το γράμμα του Θεού! Το Θ! Ας πούμε ότι φαίνεται σαν ένα Ο με ζώνη!!
Στόχοι της διδασκαλίας: η επεξεργασία του Θ,θ, το κεφαλαίο στα ονόματα, οι τόνοι, η τελεία, το ερωτηματικό, η επαφή με τον Καραγκιόζη και τα σχετικά με αυτόν θέματα.
Τι λέτε δεν είναι ώρα να παίξουμε τα αγαπημένα «Γραμματάκια στη σειρά για πρωτάκια όλο χαρά!»
![](https://i0.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2022/12/ceb8-theatro-skiwn.jpg?w=1170&ssl=1)
Ταξίδι στη θάλασσα – Θ, θ
![](https://i0.wp.com/love-teaching.com/wp-content/uploads/2022/12/taxidi-sti-thalassa.jpg?w=1170&ssl=1)
Τραγούδι «Θέατρο Σκιών»!
Ας ακούσουμε ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια του σχολικού βιβλίου της γλώσσας της Α δημοτικού!Τα Hahana Kids και ο Τάσος Ιωαννίδης, σε συνεργασία με τον Ευγένιο Σπαθάρη και την Παιδική Χορωδία Σπύρου Λάμπρου παρουσιάζουν το “Θέατρο Σκιών”, από το άλμπουμ “Λάχανα και Χάχανα – 24 Τραγούδια Από Το Βιβλίο Γλώσσας ‘Α Δημοτικού”.
Quiz για το γράμμα Θ!
Στην επόμενη ανάρτηση γνωρίζουμε τον Καραγκιόζη!!