Στο σημερινό μάθημα των εικαστικών με την κα. Μαρίνα οι μαθητές της Α και Β τάξης έφτιαξαν με την τεχνική οριγκάμι πανέμορφα γατάκια και σκυλάκια.
Το οριγκάμι (ιαπωνικά: 折り紙, Χέπμπορν: origami από τα όρι και κάμι, που σημαίνουν το δίπλωμα χαρτιού) είναι η καλλιτεχνία του διπλώματος χαρτιού, ενώ απαγορεύεται το κόψιμό του. Είναι επινόηση των Ιαπώνων. Το χαρτί που χρησιμοποιείται για το οριγκάμι μπορεί να είναι οποιοδήποτε τετράγωνο χαρτί.