Μαθαίνουμε σήμερα το τελευταίο γράμμα του σχολικού βιβλίου του α τεύχους το “Ψ” κι ολοκληρώνουμε την εκμάθηση όλων των γραμμάτων της ελληνικής αλφαβήτας. Ας αρχίσουμε με το τραγούδι της “Ψιψίνας”!
Katerina Gerali Ομαδική Εργασία από τα Νήπια των Εκπαιδευτηρίων “Ο Ταξιάρχης”. Τα παιδιά και οι νηπιαγωγοί τους συνέθεσαν ένα βίντεο με ζωγραφιές της ιστορίας, συμπληρώνοντας έτσι τη συλλογή των βίντεο “Ένα γράμμα, μια ιστορία…” της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης. Νηπιαγωγοί: Παντόπικου Εμμανουέλα και Ιγγλέζου Γεωργία Χρήση πολυμέσων μόνο για κεπαιδευτικούς σκοπούς.
Γιατί βρέχει;
Busy Bee Απαντάμε σε όλα τα “γιατί” των μικρών μας φίλων! Γιατί είναι γαλάζιος ο ουρανός; Γιατί το νερό γίνεται ατμός; Γιατί λάμπουν τα αστέρια; Σύντομα βίντεο με απαντήσεις σε όλα τα μικρά και μεγάλα γιατί!
Γραμματένια Ποιηματάκια –
Ένα ποίημα γεμάτο με λέξεις από ψι – Ψψ
Μαθαίνω Διασκεδάζοντας
Και τα αγαπημένα μας γραμματάκια!!
https://users.sch.gr/pkotsis
Τα ψώνια της Δασκάλας
http://www.jele.gr/
Δείτε στην επόμενη ανάρτηση δείτε το παραμύθι «Ο τριγωνοψαρούλης εναντίον του μεγάλου καρχαρία» του Βαγγέλη Ηλιόπουλου.